Kingdom of Caid
Barony of Starkhafn
Barony of Starkhafn


Barony of Starkhafn | About Us | Contacts | Officers | Court | Events | Meetings & Practices | Help


Newcomer's Info
What is the SCA? (FAQ)
New to the SCA? (Getting Started)
About Us
Contacts
Help
Media & Demo info
Meetings & Practices

Site Navigation
Home
Archives
Arts & Sciences
Awards & Honors
Calendar of Events
Contacts
Court & Guard
Guilds
Heirs
Help
Library (Policy, Forms, etc)
Links
Martial (Chivalrous) Arts
Meetings & Practices
Media & Demo info
Newsletter
Officers (Regnum)
Roll of Arms (People)
Site Map & Search


Robartach mac Lochlainn
Baron


Gyda Magnusdotter
Baroness

Their Excellencies' Progress - 2018

Their Excellencies' Preferences


The Court & Guard of the Barony of Starkhafn
THLady Alexandra Sinclair
Chief Lady in Waiting

Ladies in Waiting

Lt: THLady Meadhbh inghean mhic Aoidhghein
THLady Emmeline Dernelove
THLady Ylaria Thriepland 
Lady Deborah Kirwood 
Lady Jade of Starkhafn
Lady Kazetani Kiyotora
Lady Margaret inghean Domnaill

Lords in Waiting
Lord Dallas Peregrines
Lord Dylan Cardiff
Lord Kasha Ivanov syn

Ladies in Training
Bella of Starkhafn
Carissa of Starkhafn

Sir Cináed Ciabach
Captain of the Guard

Guard

Lt Capt: Sir Sigvaldr Bjarnarson 
Baron Fergus O'Fey
Baron Jon Tinkerson
THL Jon Ó Faoláin
Lord Bercilak Von Nuerenberg 
Lord Kazetani Tarou Noritatsu
Lord Randulf Greenwall
Lord Boris Borislav
Lord Ludwig Hebenstreitz von Augsburg
Lady Symonne du Charme
Lady Skjaldvor inn Strangi
Lord Roland Polle


Chamberlain
THLady Meadhbh inghean mhic Aoidhghein

Court Heralds
Lord Randulf Greenwall (Flame Pursuivant Herald)
THL Elinor Assheycombe (Deputy Flame Pursuivant Herald)

Warlord for the Barony of Starkhafn
Sir Cináed Ciabach

Companions to Their Excellencies
Lord Magnus der Lescher
THLady Ásleif Hrafnasdottir

Advisors to Their Excellencies
Sir Ozmund Rus
Dame Muirenn ingen meic Martain
Baroness Isidora Ell'eva
Sir Úlfr Grímsson

Pages of the Barony of Starkhafn
Aidan of Starkhafn


Champions of the Barony of Starkhafn AS LII
Armoured Champion:   Graf Athanaric Thaurismunths sunus
Unarmoured Champion:   No Champion This Year
Rapier Champion:   Lord Bartholomew Reynolds Codlin
Archery Champion:   Lord Paul Stoddard
Thrown Weapons Champion:   Lord Bartholomew Reynolds Codlin
Flame Artisan (A&S) Champion:   Lady Kierrieanna MacDonnell
Largesse Derby (A&S)   THL Bernadette de Costa Tempestad
Arts People's Choice (A&S):   Phyllis Fredricksdottir of Ravenshold
Bard of Starkhafn:   Mistress Mary Dedwydd verch Gwallter
Youth Bard winner:   Maximillian the Quiet
Quintivium (four areas)   Lord Bartholomew Reynolds Codlin
Starkhafn Chess Champion:   Arlan
Youth Combat Champion:   
Youth Champion 10 and up:   TJ Rus
Youth Champion 7-9:   Pierre Sword Dragger
Youth Archery Champion:   



If you have any suggestions, comments or queries, please contact the Webwright.